Ликовне изложбе 2018

28.09.2018. године

ИЗЛОЖБА СТУДЕНТСКИХ ЛИКОВНИХ РАДОВА - Галерија Народног универзитета, Врање

ИЗЛОЖБА ЛИКОВНИХ РАДОВА НАСТАЛИХ НА ЛИКОВНИМ КОЛОНИЈАМА „ПРОХОР ПЧИЊСКИ“ 2014, 2016. И 2017. ГОДИНЕ  - Галерија Народног музеја, Врање

У склопу редовних наставних активности студенти ВШВСС из Гњилана са седиштем у Бујановцу имају прилику да се ликовно усавршавају похађајући наставу из седам предмета из области ликовних уметности, а из свих предмета студенти имају теоријски и практични део рада. Захваљујући томе, студенти упознају и савладавају материјале и технике рада, упознају се са стваралачким процесом и естетским процењивањем ликовних дела. С обзиром на то да је на свим годинама заступљен најмање један предмет из области ликовних уметности, студенти се у континуитету ликовно усавршавају. Као будућим васпитачима, од изузетног значаја је познавање и владање ликовним елементима, материјалима и техникама рада, као и могућностима извођења ликовних активности у раду са децом предшколског узраста. На изложби студентских радова презентован је рад студената Високе школе за васпитаче, са смерова Васпитач за рад у предшколској установи и Васпитач за рад у домовима, а учешће на изложби узели су студенти прве, друге и треће године основних студија, као и студенти специјалистичких студија. Кроз разноврсне технике рада, ликовне медије и приступе у решавању ликовног проблема, студенти стварају на стотине ликовних радова годишње, а на изложби је приказан само један део тих радова. Посетиоци изложбе имали су прилику да се упознају са идејама и начинима изношења тих идеја кроз колаже, цртеж и текстуру, кроз израду макета сценографског решења позоришне представе, маске и лутке за луткарске представе. Након изложбе студентских радова отворена је и изложба ликовних радова насталих на ликовним колонијама „Прохор Пчињски“ 2014, 2016. и 2017. године. Ликовну колонију организује Висока школа за васпиташе струковних студија из Гњилана са седиштем у Бујановцу, а у сарадњи са Епархијом врањском. Ликовна колонија „Прохор Пчињски“ има за циљ успостављање и развијање сарадње на подручју ликовног културног деловања, као и ширење ликовне културе међу младима, односно студентима, будућим васпитачима, који у току деловања ликовне колоније имају прилику да се друже са уметницима и проширују своја знања. Ликовна колонија има и хуманитарни карактер, јер се део радова насталих на колонији, донира манастиру св. Прохор Пчињски. У Галерији Народног музеја у Врању изложено је двадесет девет слика аутора из Србије, Републике Српске, Македоније и Бугарске. Посетиоци изложбе имали су прилику да се сусретну са радовима разноврсних мотива и техника рада који чине јединствену целину надахнуту амбијентом у коме се ствара.

Фотографије са изложбе студентских радова                                                                           Фотографије са изложбе радова насталих на колонијама
Висока школа за васпитаче струковних студија из Гњилана са привременим седиштем у Бујановцу